Galeria Van Golik, Warszawa

"Jedno mgnienie"

Wystawa "Jedno mgnienie" to podsumowanie twórczości fotograficznej Joanny Marii Rybczyńskiej z ostatnich pieciu lat. Zostały pokazane na niej wybrane prace ukazujące przekrojowo twórczość artystki, dokończone cykle kilkuzdjęciowe, jak też dopiero rozpoczęte projekty.

"Joanna Maria Rybczyńska to artystka o wielkiej wrażliwości wizualnej. Malarstwo i fotografia to zasadnicze dziedziny jej twórczości, które pozwalają - jak przyznaje artystka - w pełni wykorzystać jej możliwości twórcze. Obie dziedziny twórczości stwarzają okazję do ciągłego eksperymentowania, szukania nowych możliwości ekspresji w tych tak dwóch różnych dziedzinach sztuki.
Rybczyńska umiejętnie dobiera środki ekspresji, by spotęgować plastyczny wyraz, udokumentować drogę prowadzącą do ostatecznego efektu, na który składają się wzruszenie, pasja i spontaniczność.
Niektóre prace stwarzają wrażenie pochodzenia z innego świata, świata wrażliwości autorki. Każda kreacja zawiera w sobie tajemnicę, odpowiednio stonowaną dozę mistyki, głębi duchowej i estetycznego przeżycia. Kreuje ona światy, w których widz może zanurzyć się, kierując się własną intuicją i zdolnością do osobistego przeżywania artystycznego przekazu. Bowiem prace Rybczyńskiej są wyjątkowe, jeśli chodzi o możliwości interpretacji. Niezależnie od tematu, czy jest to pejzaż czy człowiek, martwa natura lub kompozycja abstrakcyjna.
Joanna Maria Rybczyńska powiedziała o swoich pracach "... treść fotografii można odczytywać na wiele sposobów i choć część zdjęć posiada swoje tytuły, lecz sugerują one tylko jedną ze ścieżek, którą może, ale nie musi podążyć oglądający. Możliwości interpretacji jest więcej i każdy ma prawo wymyślić do wszystkich zdjęć swoją".
Te fotografie to zaproszenie do podróży po świecie wyobraźni, w którym każdy może być pełnoprawnym twórcą."

Tekst: starszy kustosz Galerii van Golik, historyk sztuki Zbigniew Pindor 


"Wiosna"


"Lato"


"Jesień"


"Zima"

 
"Oczekiwanie 1, II"

  
"Ofelia II, I, II"


"Płatek begonii w wodzie I"


"Płatek begonii w wodzie II"


"Płatek begonii w wodzie III"


"Atrakcyjne wróble"


"Lot II"


"Rosa"


"Zimowa abstrakcja"

... więcej o autorce [»]

Otwarcie wystawy


                                                                                                      foto: Andrzej Rybczyński

... więcej zdjęć z wernisażu
[»]

Copyright © by Joanna Maria Rybczyńska 2009 - 2015r.
Opracowanie:  Copyright ©  by Edward Kruk 2009 - 2015r  edwaga4@gmail.com

i Piotr Chojnacki  piotr.chojnacki10@wp.pl