Galeria Idalin
ul. Bluszczowa 4/8 w Radomiu

Sebastian Klochowicz AFRP
"
Schron"
wystawa fotografii

SCHRON - nieistniejąca już siedziba Państwowej Szkoły Plastycznej im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, budynek który dawał mi poczucie spokoju i wytchnienia przez prawie 10 lat. Miejsce azylu, w którym mogłem obserwować jak grupa młodych ludzi pod opieką doświadczonych artystów, doskonali swój plastyczny warsztat i uczy się chłonąć sztukę. Pamiętam pomieszczenia pełne zapachów farb, mieszających się z terpentyną i delikatną wonią pasty do konserwacji parkietu, napełnione refleksami słońca i twórczą ciszą, którą z przyjemnością wspominam i która wciąż szumi … . W pamięci trwają obrazy, choć nieco wyblakłe i rozmyte, wracają w krótkich chwilach wspomnień, zajęcia w ciemni fotograficznej, gwar na korytarzach, skupienie w pracowniach, rozmowy w pokoju nauczycielskim. Przyjemne i przyjaźnie chwile, które trwają. Prezentowany zestaw fotografii przywołuje obrazy miejsca, zapisane aparatem fotograficznym i wywołane z pamięci.

Prezentowane podczas wystawy powiększenia są częścią projektu „EPHEMEROS”. Wykonane na materiałach diapozytywach, aparatem małoobrazkowym, poddane wywołaniu metodą „crosowania” a następnie przeniesione na papier fotograficzny, bez dodatkowych ingerencji. Natomiast praca zatytułowana „Ciągi pamięci” powstała w oparciu o metodę cyfrowej rejestracji oraz wydruk ploterowy. Prezentowane są również zdjęcia natychmiastowe wykonane na materiałach nieistniejącej już firmy Polaroid.

Autorem fotografii jest Sebastian Klochowicz, absolwent Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (ITF), ukończył London School of Public Relations oraz Kurs Pedagogiczny na ASP w Poznaniu. Stypendysta MKiSZ oraz Fundacji Wspierania Fotografii „NOREX”. Wieloletni nauczyciel Fotografii w Państwowej Szkole Plastycznej I-go st. im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP.

„Autor wystawy reprezentuje artystów skupionych na zagadnieniach czysto formalnych. Jego medium jest fotografia eksperymentalna. Poszukując nowych środków wyrazu wprowadza do swojego warsztatu nietypowe technologiczne zabiegi, akceptuje przypadek i zaskoczenie. W efekcie mamy do czynienia z fotografią tyle kreowaną przez artystę, co kreującą samą siebie. W kompozycjach bazujących na motywach świata realnego, postać lub przedmiot traktowane są przez Sebastiana jak anonimowe formy obdarzone różnym walorem światła, gradacją szarości, dyskretnym akcentem nieoczekiwanie pojawiającego się koloru. Nacechowana specyficzną estetyką destrukcji kompozycje wzmacnia ciekawa koncepcja budowanych w nich przestrzeni. Eksponowane fotogramy nie zostały opatrzone tytułami. Jest
to zabieg typowy dla artystów pomagających odbiorcy w uniknięciu zbędnych prób literackich interpretacji, pozostawiający nam szansę odkrycia poprzez dzieło samego siebie, a nie brnięcie tradycyjną ścieżką szukającą odpowiedzi na pytanie „co artysta chciał powiedzieć?”.

Mariusz Jończy – z katalogu do prezentacji „EPHEMEROS”

otwarcie wystawy: Krzysztof Zdanowicz

 

Copyright © by Sebastian Klochowicz 2015 - 2025r.

Opracowanie:  Copyright ©  by Edward Kruk 2015 - 2025r - edwaga4@gmail.com